SP32-Bielsko-Biala-logo

Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER”

1. Huta szkła w Jaworzu Nałężu

Rozpoczynamy wędrówkę spod Kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Jaworzu Nałężu, kierujemy się w prawo, podążając za drogowskazami, wracamy tą samą trasą.
W tym miejscu odtworzono wygląd pieca hutniczego z XIX w. do wytopu szkła. Jako surowiec do produkcji szkła wykorzystywany był nie piasek, a miejscowy kamień, piaskowiec godulski. Jest to jedno z nielicznych miejsc tego typu w Europie. Butelki z tej huty wędrowały m.in. do browaru w Żywcu.

2. Gościnna Dolina

Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Karbowej (dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Dębowiec), podążamy ścieżką rozpoczynającą się naprzeciw dolnej stacji (po drugiej stronie ul. Karbowej) i przemierzamy Gościnną Dolinę, wracamy tą samą trasą.
Gościnna Dolina to jedno z najcenniejszych pod względem przyrodniczym miejsc w naszym mieście. Rozciąga się ona wzdłuż kilku potoków spływających od stoku Dębowca. Ich koryta w niewielkim stopniu naruszone są działalnością człowieka. Można tu zaobserwować liczne meandry, oczka wodne i skarpy, co sprzyja rozwojowi roślin i zwierząt, zwłaszcza płazów.

3. Góra Ostry

Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu na końcu ul. Turystycznej w Jaworzu, wyruszamy żółtym szlakiem i podążamy nim ok. 1 km, następnie schodzimy ze szlaku w prawo i leśną drogą dochodzimy na szczyt Ostrego, wracamy tą samą trasą.
Na szczycie Ostrego możemy obejrzeć założenia obronne podobne do tych na Palenicy, ale mniej widoczne.
Autor zdjęcia: Aldona Słonka

Copyright © 2016-2022 Mapa-Krajoznawcza.pl - All rights reserved.

Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]