SP32-Bielsko-Biala-logo

Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER”

TRASA 2

PERŁY JAWORZA

Dystans:

2.5 km

Czas:

1 godz.

Zapraszamy na wycieczkę, podczas której można obejrzeć najciekawsze miejsca w Jaworzu. Jaworze było kiedyś modnym uzdrowiskiem, którego początki sięgają połowy XIX wieku.
Zapraszamy na wycieczkę, podczas której można obejrzeć najciekawsze miejsca w Jaworzu. Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu przy skrzyżowaniu ul. Wapienickiej i ul. Koralowej. Wchodzimy do Parku Zdrojowego, a trasę wyznaczą nam kolejno: tężnia, amfiteatr, wysepka na stawie, Kościół Opatrzności Bożej, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, ławeczka hrabiego Maurycego Jana Nepomucena oraz pomnik ofiar faszyzmu. Stąd ul. Szkolną idziemy na szczyt Goruszki, na którym znajduje się glorieta. Wracamy tą samą drogą. W Parku Zdrojowym możemy jeszcze pójść pod fontannę solankową. Cała trasa to ok. 3 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Amfiteatr” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

NAWIGUJ PO TRASIE !

Pobierz szczegółowy przebieg trasy w postaci śladu GPS i nawiguj po trasie w swoim ulubionym urządzeniu

Jaworze było kiedyś modnym uzdrowiskiem, którego początki sięgają połowy XIX wieku. Aktualnie jest naturalną enklawą zieleni z charakterystycznym mikroklimatem i czystym powietrzem. Sąsiedztwo takich szczytów jak Błatnia, Szyndzielnia czy Klimczok przyciąga turystów lubiących górskie wycieczki. W Parku Zdrojowym, przy Sanatorium Dziecięcym, zobaczyć można wzgórze usypane w XIII wieku. Na szczycie pagórka znajdował się niewielki gródek stożkowy. Założenia te były usytuowane na znacznie starszym stanowisku kultury łużyckiej. W pobliżu znaleziono jeden z najstarszych przedmiotów żelaznych w Europie – nóż.

ZOBACZ POZOSTAŁE TRASY !

Copyright © 2016-2023 Mapa-Krajoznawcza.pl - All rights reserved.

Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]