SP32-Bielsko-Biala-logo

Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER”

TRASA 5

MŁYŃSKA KĘPA

Dystans:

2.5 km

Czas:

30 min.

Młyńska Kępa jest jednym z czterech wzgórz w Jaworzu. Podczas naszej wycieczki cały czas po lewej stronie widzimy jej szczyt (403 m n.p.m.). Nazwa wzniesienia pochodzi od młyna, który tu kiedyś istniał.
Wędrówkę rozpoczynamy z parkingu przy skrzyżowaniu ul. Wapienickiej i ul. Koralowej w Jaworzu. Podążamy ul. Koralową, następnie skręcamy w lewo w ul. Pagórkową, a potem w prawo w ul. Sielską. Tuż przed małym mostkiem napotykamy skrzyżowanie – tu wybieramy polną dróżkę w lewo, która biegnie skrajem łąki. Przed zabudowaniami wprowadzi nas ona do małego wąwozu. Gdy ponownie dojdziemy do drogi asfaltowej (ul. Dawny Trakt), skręcamy w lewo – w las i dość mocno pod górę. Na szczyt Młyńskiej Kępy prowadzi kilka ścieżek. Wracamy tą samą drogą lub ścieżką po drugiej stronie wzniesienia, która doprowadzi nas do ul. Pod Młyńską Kępą. Stąd też łatwo wrócić na parking. Cała trasa to ok. 3,2 km. Jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani, możemy podjechać z Wapienicy autobusem linii 121 na przystanek „Jaworze Amfiteatr” i stamtąd rozpocząć wędrówkę.

NAWIGUJ PO TRASIE !

Pobierz szczegółowy przebieg trasy w postaci śladu GPS i nawiguj po trasie w swoim ulubionym urządzeniu

Młyńska Kępa jest jednym z czterech wzgórz w Jaworzu. Podczas naszej wycieczki cały czas po lewej stronie widzimy jej szczyt (403 m n.p.m.). Nazwa wzniesienia pochodzi od młyna, który tu kiedyś istniał. Kępy to natomiast pagórki gęsto porośnięte drzewami. Na wzgórzu znajdowało się grodzisko datowane na 700-400 lat p.n.e. Odkryto tutaj ślady osadnictwa prehistorycznego, m.in. żelazny nóż i ceramikę. Prawdopodobnie osada ta miała charakter obronny.

ZOBACZ POZOSTAŁE TRASY !

Copyright © 2016-2023 Mapa-Krajoznawcza.pl - All rights reserved.

Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]