SP32-Bielsko-Biala-logo

Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER”

TRASA 10

KLIMCZOK

Dystans:

14 km

Czas:

5 godz.

Na zachodnich zboczach Klimczoka znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Według ludowych podań w jednej z nich skrywał się legendarny zbójnik Klimczok (stąd nazwa góry). Ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na Skrzyczne, Pilsko, Babią Górą, a nawet na Tatry!
Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej. Następnie podążamy żółtym szlakiem w kierunku zapory. Przy Krzywej Chacie żółty szlak skręca ostro w lewo. Doprowadzi nas on do górnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię. Potem zielonym szlakiem dojdziemy do schroniska, w którym możemy odpocząć. Następnie kontynuujemy wyprawę żółtym szlakiem – to już przyjemny spacer na sam szczyt Klimczoka. Wracamy tą samą drogą. Razem to ok. 14 km. Jeśli nie jesteście zmotoryzowani, można podjechać z Wapienicy autobusem linii 16 na przystanek „Wapienica Zapora” i stamtąd rozpocząć wędrówkę. Jeśli wolicie wyjść na Klimczok inną trasą, nie ma problemu – wycieczka zostanie zaliczona. My proponujemy trasę, której punkt wyjścia znajduje się w Wapienicy. W tej edycji dopuszczamy nawet wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, skąd można udać się na Klimczok.

NAWIGUJ PO TRASIE !

Pobierz szczegółowy przebieg trasy w postaci śladu GPS i nawiguj po trasie w swoim ulubionym urządzeniu

Na zachodnich zboczach Klimczoka znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Według ludowych podań w jednej z nich skrywał się legendarny zbójnik Klimczok (stąd nazwa góry). Ze szczytu można podziwiać wspaniały widok na Skrzyczne, Pilsko, Babią Górą, a nawet na Tatry! W końcu to najwyższe wzniesienie leżące w granicach administracyjnych naszego miasta (1117 m n.p.m.). To tu przebiega również historyczna granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Dodatkowymi atrakcjami są: ogród kamieni przywiezionych z różnych szczytów całego świata, ogromny drewniany tron oraz schronisko górskie PTTK Klimczok. Łatwiejsze warianty trasy: – wjechać kolejką gondolową na Szyndzielnię, następnie zielonym szlakiem do schroniska na Szyndzielni, a potem żółtym szlakiem na Klimczok; – podjechać pod Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce” w Szczyrku, stąd niebieskim szlakiem do Siodła pod Klimczokiem, a następnie czarnym szlakiem na sam Klimczok.

ZOBACZ POZOSTAŁE TRASY !

Copyright © 2016-2023 Mapa-Krajoznawcza.pl - All rights reserved.

Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]