Projekt „SZKOLNY GLOBTROTER”
4. Dolina Wapienicy
Rozpoczynamy wędrówkę na początku ścieżki rowerowej w centrum Wapienicy (przy ul. Celtyckiej), następnie podążamy wzdłuż rzeki aż do mostu przy parkingu na ul. Tartacznej, wracamy tą samą trasą.
Wapienica to rzeka o długości ponad 20 km, która ma swoje źródła na północnym stoku góry Stołów oraz na stoku Błatniej.
5. Dębowiec
Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej, następnie podążamy ul. Dębowiec, na ul. Skarpowej przekraczamy szlaban po prawej stronie i podążamy leśną drogą, trzymając się cały czas lewej strony, aż dojdziemy do schroniska, wracamy tą samą trasą.
Z polany pod Dębowcem można obejrzeć panoramę Bielska-Białej. Schronisko turystyczne, które tam się znajduje, jest jednym z najstarszych w Beskidach. Poniżej niego wybudowano kaplicę oraz dyżurkę GOPR. Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych na Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią i do Bielska-Białej.
6. Pętla Wapienicka
Rozpoczynamy wędrówkę z parkingu przy ul. Tartacznej, następnie podążamy ul. Tartaczną obok zapory w Wapienicy, jeziora Wielka Łąka, Krzywej Chaty i potoku Barbara, za kąpieliskiem morsów skręcamy w prawo (na zachód), następnie podążamy za drogą, która skręci w prawo i doprowadzi nas z powrotem do ul. Tartacznej.
Sama zapora jest ciekawym miejscem, warto przespacerować się doliną zwłaszcza po zmroku (oczywiście z rodzicami). Na stokach wokół zapory, w niedalekiej odległości od drogi, od połowy grudnia można nasłuchiwać pohukiwania sów – najliczniej odzywają się puszczyki zwyczajne, uszatki (choć ciężko je usłyszeć, są bardzo ciche). Można też z pewnością usłyszeć potężne i groźne nawoływanie rzadkiego puszczyka uralskiego. Są tam też włochatki, a nawet jest szansa ujrzeć największą sowę na Ziemi – puchacza. Późnym popołudniem odzywa się nasza najmniejsza, za to najbardziej wojownicza sowa – sóweczka. Za dnia w Potoku Luizy, przy progach skalnych, można zaobserwować przepięknego zimorodka, są tam obecne też pluszcze – rzadkie ptaki potrafiące chodzić i polować pod wodą.
Copyright © 2016-2022 Mapa-Krajoznawcza.pl - All rights reserved.
Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]